انواع دستگاه حفاری معدن

انواع دستگاه حفاری معدن، هر نوع دستگاه مناسب چه روشی است؟

یکی از سخت ترین و تخصصی ترین بخش‌های کار معدن، حفاری کردن است. برای رسیدن به یک حفاری ایده‌آل، فرد متخصص باید لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای حفاری را دارا باشد چرا که نداشتن ابزار لازم برای حفاری، ممکن است باعث آسیب رساندن به فرد استفاده کننده از ابزار و یا حتی اطرافیان گردد.

اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که بهترین دستگاه حفاری معدن چیست؟ به طور کلی نمی‌توان یک مدل دستگاه حفاری معدن به خصوص را به عنوان بهترین لوازم حفاری معدن انتخاب کرد چرا که نوع زمین و معدن نیز در انتخاب دستگاه‌های حفاری حرف اول را می‌زند.

در این مقاله فراهیدرولیک  مرکز تخصصی تعمیر ماشین آلات راهسازی قصد دارد تا به بررسی انواع حفاری معدن و تجهیزات حفاری معدن مورد نیاز آن ها بپردازد.

با ما همراه باشید.

انواع  دستگاه حفاری معدن

   در این بخش به بررسی انواع حفاری معدن و نوع دستگاه حفاری مورد نیاز آن می‌پردازیم:

  1. لوازم حفاری در معدن روباز: معادن روباز به معدن‌هایی گویند که مواد معدنی روی سطح خاک و یا کمی پایین تر از سطح خاک قرار دارند و بنابراین برای استخراج مواد معدنی از آن‌ها نیازی به تونل زدن عمیق توسط دستگاه‌های حفاری نیست.  دو مورد از بهترین دستگاه های حفاری برای این نوع معادن، دستگاه‌های حفاری چرخشی و ضربه‌ای هستند.اگر شما نیز تمایل به حفاری معدن در معادن روباز را دارید، پیشنهاد ما استفاده از واگن دریل(Wagon drill) و یا دستگاه حفاری سطحی چکشی است(Surface Top Hammer Drill).
    واگن دریل - فراهیدرولیک
  2. لوازم حفاری در معادن زیر زمینی: در معادن زیرزمینی، دو مشکل بزرگ بودن سنگ‌ها و نیاز به تونل زدن، باعث دشوارتر کردن فرایند حفاری می‌شوند.برای حفاری این نوع معادن، می‌توان از دستگاه های حفاری خارج چال و یا از دستگاه های حفاری داخل چال استفاده کرد. طبق گفته بسیاری از مهندسان و متخصصان، دستگاه های حفاری داخل چال دارای بازدهی بیشتری نسبت به خارج چاه هستند چرا که در این روش انرژی ضربات به صورت مستقیم به سر مته منتقل شده و افت انرژی در آن به کمترین مدار می‌‌رساند. علاوه بر این مورد نیز، دستگاه های حفاری داخل چاه، انحراف کمتری نسبت به دستگاه‌های حفاری خارج چال دارند. دو مثال از بهترین تجهیزات حفاری در این نوع معادن شامل دستگاه‌های تونلینگ(Tunneling) و دریل ها(Drill) هستند.
    Tunneling - فراهیدرولیک

البته این نکته را نیز فراموش نکنید که اگر قصد حفاری و بهره برداری از معادن بزرگ را دارید، باید از بیل مکانیکی و خودروهای سنگین بزرگ برای حفاری استفاده کنید و از این دستگاه ها باید به عنوان دستگاه کمکی استفاده شود. برای کندن و یا خرد کردن سنگهای اطراف تونل نیز می توانید از دستگاه چال موازی استفاده کنید.

بهترین دستگاه حفاری معدن در شرایط نامساعد

در برخی از زمین‌ها، شرایط نامساعد خاکی و جوی ما را مجبور به استفاده از لوازم حفاری خاصی می‌کند که در این بخش به بررسی مهم ترین آن‌ها می‌پردازیم:

  1. مته ضربه ای(چکشی) بادی: این نوع مته مانند دیگر مته‌های چکشی با ضربه زدن به سطح خاک باعث خرد کردن سنگ‌ها می‌گردد با این تفاوت که این نوع مته بادی با استفاده از فشار باد، می‌تواند سنگ‌های خرد شده را به اطراف براند تا پیش رفتن و خرد کردن را برای مته ساده‌تر کند.از این نوع مته معمولا برای زمین‌هایی با سنگ‌های حجیم و متعدد استفاده می‌شود.
  2. دستگاه‌های حفاری کوپارد: گاهی اوقات در حفاری وجود دارند که داشتن دقت بالای حفاری و نداشتن انحراف بسیار برای ما اهمیت بسیاری دارد. دستگاه‌های حفاری کوپارد، با داشتن قدرت بیشتر از دستگاه‌های حفاری داخل و خارج چاه و همچنین داشتن دقت بالا، بهترین جایگزین ما در این شرایط هستند.

سخن پایانی

امروزه، تنوع بسیار بالای تجهیزات و دستگاه های حفاری معدن باعث سردرگمی بسیاری از افراد فعال در این حوزه شده است. از سوی دیگر نیز، این امر باعث بوجود آمدن هزینه های گزاف به بسیاری از کارفرماها و یا حتی آسیب رسیدن به خود معدن شده است.امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشیم شما را در انتخاب بهترین دستگاه حفاری معدن یاری کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس با ما