انواع شیرهای کنترل جهت

انواع شیرهای کنترل جهت

یکی از پرکاربرد ترین وسیله‌های صنایع تاسیساتی و مدار‌های هیدرولیکی، شیرهای کنترل جهت هستند. این شیر‌های کنترل جهت جریان، وظیفه کنترل و هدایت جریان در سیستم مورد نظر شما را داشته و بسته به نیاز شما می‌تواند دارای ورودی و خروجی‌های متفاوتی باشند.

اگر شما نیز به دنیای تاسیسات علاقه دارید و یا تازه وارد این صنعت شده اید و علاقه دارید بیشتر در مورد این نوع شیر ها بدانید، به هیچ وجه این مقاله را از دست ندهید چرا که در این مقاله آموزشی فراهیدرولیک مرکز تخصصی تعمیر پمپ هیدرولیک کوماتسو قصد دارد تا شما را با کاربرد و وظیفه آنان بیشتر آشنا کند.

شیرهای کنترل جهت چیست؟

به طور کلی، به هر نوع شیری در سیستم هیدورولیک که وظیفه اتصال و یا توقف حرکت جریان در سیستم را داشته باشد، شیر کنترل جهت گفته می شود. تفاوت اصلی این نوع شیر‌ها با شیرهای کنترل دبی در این است که شیر کنترل جهت علاوه بر توانایی توقف و ایجاد جریان، قابلیت تغییر جهت جریان را نیز دارد. همچنین برخی از این شیرها، هیدرولیکی هستند که توانایی انجام چند فعالیت مختلف را با هم قادر هستند.

شیرهای کنترل جریان دارای دو حال برقی و دستی هستند. حالت برقی آنها هم به صورت مکانیکی و هم به صورت از راه دور قابل کنترل هستند. شیرهای کنترل دستی نیز هم به صورت اهرمی‌ و هم به صورت پدالی به بازار عرضه می‌شوند.معمولا از شیرهای کنترل برقی برای محل‌های صعب العبور و یا خطرناک استفاده می‌شود تا نزدیک شدن انسان به آن بخش‌ها به حداقل ممکن برسد.

 

کاربرد انواع شیرهای کنترل جهت

شیرهای کنترل، بسته به مدل آن‌ها می‌توانند کاربرد‌های متنوعی داشته باشند که در این بخش به بررسی مهم ترین کاربرد شیرهای کنترل جهت می‌پردازیم:

  • قطع و وصل کردن جریان
  • کنترل و هدایت جریان هوا و مایعات
  • کنترل سیلندر‌های یک طرفه
  • کنترل برگشت جریان
  • کنترل جریان در سیلندر‌های دو طرفه

انواع شیرهای کنترل جهت هیدرولیکی

شیر کنترل جهت، بسته به سیستم مورد نظر شما، می‌توانند دارای حالات متنوعی باشد که در این بخش به بررسی معروف ترین و عمده ترین آن‌ها می‌پردازیم:

  1. شیر کنترل جهت دو طرفه: معمولی ترین حالت شیرهای کنترل جهت، شیر‌ کنترل جهت دو طرفه است، این شیر‌ها تنها توانایی قطع و وصل کردن جریان را دارا هستند و حالت برگشتی و یا تغییر جهت را دارا نیستند.
  2. شیر کنترل جهت سه طرفه: این نوع شیر کنترل جهت، علاوه بر توانایی حرکت دادن جریان، دارای یک مخزن نیز است. طرز کار آن به این صورت است که حرکت مایع توسط دهانه ای L مانند به مخزن جاری می‌گردد. از این نوع شیرهای کنترل جریان می‌توان برای کنترل سیلندر‌های یک طرفه استفاده کرد.
  3. شیر کنترل جهت چهار طرفه: این نوع شیر دارای چهار منفذ است که شامل دو دهانه خروجی، یک پورت ورودی و یک دهانه تخلیه است. از این نوع شیر‌ها می‌توان برای کنترل برگشت جریان استفاده کرد.
  4. شیر کنترل جهت ۵ طرفه 5/2: این شیر کنترل دارای پنج پورت است و بیشتر برای کنترل جریان در سیلندرهای دو طرفه کاربرد دارد. استفاده از این شیرهای کنترل زمانی پیشنهاد می‌شود که استفاده از شیر کنترل جهت 3 طرفه مناسب نباشد.
  5. شیر کنترل جهت ۵ طرفه 5/3: این نوع از شیر‌ها نیز پنج طرفه هستند با این تفاوت که بیشتر برای کنترل سیلندر در حالت وسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از شیرهای پنج طرفه در مقابل کنترل فشار هوا مقاوم تر هستند.

سخن پایانی

همانطور که در مقاله بالا نیز اشاره کردیم، شیرهای کنترل جهت دارای انواع متفاوتی هستند و انتخاب اشتباه آن‌ها می‌تواند باعث بوجود آمدن ضرر و زیان‌های متعددی به سیستم شما گردد.

بنابراین پیشنهاد می‌گردد قبل از خرید بهترین شیر کنترل جهت مناسب فعالیت شما، حتما از طرز کار سیستم خود و نیاز خود مطمئن شوید تا مشکلی برای حرکت جریان در سیستم شما پیش نیاید.

نوشتهٔ پیشین
پیستون چیست
نوشتهٔ بعدی
انواع باکت بیل مکانیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس با ما