انواع غلتک و کاربردهای آن

انواع غلتک و کاربردهای آن

در پروسه راهسازی، یکی از اصلی ترین و مهم ترین مراحل در ساختن پل و یا جاده‌ها، داشتن سطحی هموار و صاف است. بدون صاف بودن سطح مورد نظر، نمی‌توان از خاک به خوبی برای ساخت خیابان و جاده بهره برد.

یکی از بهترین دستگاه‌ها برای صاف کردن خاک، غلتک‌ها می باشند. غلتک‌ها با هموار کردن سطوح، در صاف کردن و ایمن سازی سطح زمین کمک شایانی می‌کنند.

در این مقاله از وب سایت فراهیدرولیک، قصد داریم تا به طور کامل و مفصل به بررسی غلتک‌های راهسازی و مهم ترین انواع آن‌ها بپردازیم.

طرز کار غلطک راهسازی

به طور کلی، غلتک راهسازی یک ماشین سنگین است که از آن برای متراکم کردن و صاف کردن آسفالت یا خاک تازه ریخته شده قبل از ساخت جاده استفاده می‌شود. غلتک راهسازی یکی از تجهیزات ضروری در صنعت راه سازی است و برای اطمینان از کیفیت و صافی جاده‌های جدید استفاده می‌شود.

از مهم ترین کاربرد این غلتک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صاف کردن و مسطح کردن خاک جاده و یا آسفالت جاده
 • آماده سازی سطح برای سنگ فرش
 • فشرده سازی خاک به منظور ایجاد پایه ای پایدار برای ساختمان‌ها و سایر سازه‌ها
 • ایجاد خاک ریز برای جاده‌ها، راه آهن و سایر سازه‌ها

در مورد وزن غلتک راهسازی نیز باید گفت که بسته به نوع و مدل غلتکی که انتخاب می‌کنید، وزن غلتک شما نیز متفاوت خواهد بود. اما در حالت کلی، هرچه وزن وارده از سمت غلتک به زمین بیشتر باشد، میزان صافی خاک مورد فعالیت شما نیز بیشتر خواهد بود.

انواع غلتک ها

حال که به طور کامل با غلتک راه سازی و کاربرد آنان آشنا شده ایم، نوبت به اصلی ترین بخش مقاله، یعنی بررسی انواع غلتک‌ها (انواع غلتک راه سازی)  بپردازیم. در حالت کلی، غلطک های راهسازی به دسته بندی‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 1. غلتک‌های دستی: ساده ترین و ارزان ترین نوع غلتک‌های موجود در بازار، غلتک‌های دستی هستند. این غلتک‌ها با کمک نیروی انسان کار میکنند و به صاف کردن سطوح می‌پردازند. البته در برخی از مدل‌های آن نیز نوعی سیستم هیدرولیک تعبیه شده است که به افزایش نیروی وارده از سوی انسان کمک می‌کند. از مهم ترین انواع غلتک‌های دستی می‌توان به چهار مورد زیر اشاره کرد:
 • غلتک دستی تک درام
 • غلتک دستی دو درام
 • غلتک دستی هیدرولیکی
 • غلتک دستی ارتعاشی(در بخش ارتعاشی بیشتر توضیح خواهیم داد)
 1. غلتک پاچه بزی: یکی از قدرتمند ترین و جالب ترین نوع غلتک‌های راهسازی، غلطک راه سازی پاچه بزی است. این غلتک شامل یک استوانه بوده که در آن تعداد زیادی پایه بیرون آمده(مانند پاچه بز) وجود دارد که عمل تراکم را توسط فشار استاتیکی و عمل ورز دادن انجام می‌دهند. از این نوع غلتک‌ها بیشتر برای خاک‌های رس و یا رس/ماسه استفاده می‌شود.
 2. غلتک چرخ لاستیکی: یکی دیگر از متداول ترین و پرکاربرد ترین نوع غلک‌ها، غلتک راهسازی از نوع چرخ لاستیکی است. از این نوع غلتک راه سازی بیشتر در پروژه‌های سد سازی برای متراکم کردن خاک ریز سدها استفاده می‌شود. همچنین، از این غلتک‌ها در متراکم نمودن محل فرود هواپیما‌ها در فرودگاه‌ها نیز استفاده می‌شود. نام دیگر این غلتک‌ها، غلتک‌های پنوماتیک بوده چرا که بخش عقبی دستگاه مقداری بالا تر از بخش پائینی آن است و این امر باعث افزایش فشار وارده به سطح خاک می‌شود.
 3. غلتک چرخ دار صاف(آهنی): تقریبا می‌توان گفت که پرکاربرد ترین نوع غلتک در راه سازی، غلتک‌های چرخ دار آهنی(یا فولادی) هستند. این غلتک‌ها، مانند غلتک‌های چرخ لاستیک بوده، با این تفاوت که در آن از فولاد بسیار مقاوم استفاده شده است. این نوع غلتک‌ها( که با نام غلتک آسفالت نیز شناخته می‌شوند) به صورت وسیع در پروژه‌های ساختمانی و راه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در راه سازی، اگر قصد ایجاد یک سطح متراکم و مسطح برای آسفالت را دارید، بدون شک پیشنهاد ما استفاده از غلتک آسفالت است. لازم به ذکر است وزن استاتیکی مهمترین نیروی تراکم کننده در این ماشین‌ها به حساب می آید.
 4. غلتک‌های ارتعاشی: همانطور که از نام این غلتک‌ها نیز کاملا پیداست، طرز کار این نوع غلتک با کمک ویبراتور و لرزش می‌باشد که این امر باعث می‌شود تا میزان رطوبت خاک کم تر گردد. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم از این غلطک‌ها در مناطق مرطوب استفاده کنید. نیروی متراکم کننده در این غلتکها ارتعاش و وزن استاتیکی می‌باشد.
 5. غلتک شبکه ای: همانطور که از نام این غلتک‌ها نیز مشخص است، در غلتک شبکه ای، استوانه(یا استوانه‌هایی) که وظیفه حرکت بر روی خاک را دارند، به صورت شبکه ای و توری هستند. از این غلتکها به صورت عمده برای خرد کردن و متراکم نمودن خاک‌های کلوخه ای و یا سنگی نرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله مزیت‌های آن‌ها این است که در حین کار، خاک پراکنده نمی شود و سرعت کار بالا است.

سخن پایانی

در این مقاله از فراهیرولیک(مرکز تعمیر ماشین الات راهسازی)، شما را با انواع غلطک ها آشنا کرده و به بررسی هر یک از آنها پرداختیم.امیدواریم با کمک این مقاله توانسته باشیم شما را هرچه بیشتر با غلتک‌های راهسازی و انواع آن‌ها آشنا کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس با ما