بلدوزر چیست و چه کاربردی دارد

بلدوزر چیست

بولدوزر ماشینی قدرتمند است که در کاربردهای مختلف مانند ساخت و ساز، معدن، جنگل داری، کشاورزی، برف روبی و محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که مقادیر زیادی خاک، سنگ یا سایر مواد را با هل دادن آنها با یک تیغه پهن و مسطح که در جلوی خودرو نصب شده است، جابه جا کند. در ادامه این مقاله از فراهیدرولیک، به بررسی انواع بولدوزر و کاربرد های آن در صنایع مختلف می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

انواع بولدوزر

بولدوزرها بسته به کاربرد مورد نظر در اندازه ها و انواع مختلفی تولید می شوند. در اینجا متداول ترین انواع بولدوزر آورده شده است که عبارتند از:

بولدوزرهای خزنده : بولدوزرهای خزنده رایج ترین نوع بولدوزر ها هستند. بولدوزرهای خزنده مجهز به سیستم هایی هستند که وزن آنها را به طور مساوی توزیع می کند و آنها را برای استفاده در زمین های گلی یا نرم مناسب می کند. بولدوزرهای خزنده معمولاً در کاربردهای سنگین مانند معدن، جنگلداری و ساخت و ساز استفاده می شوند.

بلدوزر چرخ زنجیری : بولدوزر چرخ زنجیری نوعی بولدوزر است که در آن به جای چرخ از سیستم زنجیر یا ریل استفاده می شود. بولدوزر چرخ زنجیری معمولاً در کاربردهای ساختمانی، معدنی و کشاورزی استفاده می شود که در آن تحرک و مانور بالایی لازم است. چرخ های زنجیری به این بولدوزر اجازه می دهند در شرایطی کار کند که برای یک وسیله نقلیه چرخ دار چالش برانگیز یا غیرممکن است، مانند زمین های گلی یا سنگی.

بولدوزر چرخ لاستیکی : بولدوزرهای چرخدار به جای ریل و زنجیر، مجهز به چرخ هستند و برای استفاده در مناطق شهری یا سطوح سخت مناسب تر هستند. آنها معمولا در محوطه سازی، برف روبی و پروژه های ساختمانی که نیاز به ماشین سبک تری دارند استفاده می شوند.

مینی بولدوزر : مینی بولدوزرها کوچک و جمع و جور هستند و برای ساخت و سازهای مسکونی و محوطه سازی ایده آل هستند. آنها همچنین برای کاربردهای کشاورزی مانند پاکسازی زمین و آبیاری مناسب هستند.

کاربرد بلدوزر چیست

بلدوزرها کاربردهای بسیاری دارند که در ادامه برخی از آنها را معرفی میکنیم. این کاربرد ها عبارتند از :

ساخت و ساز : بولدوزرها جزء اصلی صنعت ساختمان سازی به حساب می آیند، جایی که از آنها برای پاکسازی و تسطیح زمین برای ساختمان ها، جاده ها و سایر پروژه های زیربنایی استفاده می شود. از بولدوزرها برای جابجایی مقادیر زیادی خاک، سنگ و زباله استفاده می شود که باعث میشود شروع فرآیند ساخت فونداسیون آسان تر شود. در مراحل اولیه ساخت و ساز، از بولدوزرها برای حفاری پی ها، حفر ترانشه ها و … استفاده می شود. از این دستگاه ها در ساخت جاده ها، بزرگراه ها و پل ها نیز استفاده می شود.همچنین از بلدوزر برای درجه بندی و تسطیح زمین نیز استفاده می شود .

معدن : در صنعت معدن، از بولدوزر برای حذف روباره، لایه سنگ و خاک پوشاننده رسوبات معدنی استفاده می شود. از بولدوزرها برای استخراج خود مواد معدنی نیز استفاده می شود. آنها برای این کاربرد ایده آل هستند زیرا می توانند مقادیر زیادی از مواد را با سرعت بالا جابجا کنند. بولدوزرها همچنین برای ایجاد جاده های دسترسی و جاده های حمل و نقل برای سایر تجهیزات معدنی مورد استفاده قرار می گیرند.

جنگلداری : از بولدوزرها معمولاً در عملیات جنگلداری برای پاکسازی زمین برای کاشت درخت یا حذف درختانی که قبلاً برداشت شده اند استفاده می شود.

کشاورزی : بولدوزرها در کشاورزی برای پاکسازی زمین و حفظ خاک استفاده می شوند. از بولدوزرها می توان برای تسطیح مزارع، ایجاد کانال های آبیاری و حذف خاک برای بهبود زهکشی استفاده کرد. همچنین می توان از آنها برای ایجاد تراس و برم برای جلوگیری از فرسایش خاک و بهبود کیفیت خاک استفاده کرد.

آوار برداری : پس از بلایای طبیعی مانند زلزله، طوفان و گردباد، از بولدوزر برای پاکسازی آوار استفاده می شود و عملیات نجات و بازیابی را آسان می کند. بولدوزرها همچنین در عواقب بلایای انسان ساز مانند فروریختن ساختمان و انفجار ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

برف روبی : از بولدوزرها در عملیات برف روبی نیز استفاده می شود. آنها می توانند مقادیر زیادی برف را از مسیر خارج کنند و این کار را برای سایر تجهیزات برف روب مانند ماشین های برف روب آسان تر می کنند تا جاده را پاک کنند. بولدوزرها برای این کاربرد ایده آل هستند زیرا می توانند مقادیر زیادی برف را در مدت زمان کمی جابجا کنند.

ظرفیت بلدوزر چقدر است

ظرفیت بولدوزر بسته به اندازه، مدل و کاربرد آن می تواند متفاوت باشد. بولدوزرها معمولاً بر اساس قدرت (اسب بخار) آنها دسته بندی می شوند که می تواند از حدود 60 اسب بخار برای مدل های کوچکتر تا بیش از 900 اسب بخار برای مدل های بزرگتر و سنگین (بلدوزر سنگین) باشد. ظرفیت یک بولدوزر معمولاً با اندازه تیغه آن اندازه گیری می شود.
ظرفیت تیغه های بولدوزر می تواند از کمتر از 6 یارد مکعب (4.6 متر مکعب) برای مدل های کوچکتر تا بیش از 40 یارد مکعب (30.6 متر مکعب) برای بزرگترین مدل ها متغیر باشد. ظرفیت تیغه بولدوزر می تواند بر توانایی آن برای جابجایی سریع و کارآمد مقادیر زیادی از خاک، سنگ یا زباله تأثیر بگذارد.

بلدوزر ساخت کدام کشور است؟

بولدوزرها توسط شرکت های بسیاری در کشورهای مختلف دنیا تولید می شوند. برخی از تولیدکنندگان عمده بولدوزر عبارتند از: کاترپیلار، کوماتسو، جان دیر، لیبهر و کیس کانستراکشن.
این شرکت ها دارای کارخانه های تولیدی در کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده، ژاپن، آلمان و چین هستند. بنابراین، کشور مبدا یک بولدوزر خاص، به سازنده و مدل آن بستگی دارد.

سخن پایانی

در این مقاله از فراهیدرولیک (مرکز تعمیر بلدوزر کوماتسو)، شما را با انواع بلدوزر و کاربرد های آن آشنا کردیم. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدل های خاص بولدوزر، وارد صفحه مقالات ما در فراهیدرولیک شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس با ما