فشار شکن بیل مکانیکی چیست

بزرگترین دشمن یک موتور بیل مکانیکی، افزایش غیر اصولی و نامناسب فشار در آن است. در صورت بالا رفتن فشار در موتور و یا اجزای سیستم هیدرولیک، احتمال خرابی وسیع و یا حتی انفجار موتور نیز وجود دارد! برای جلوگیری از این مشکلات بزرگ، مهندسان خبره شرکت های صنعتی از وسیله ای به نام فشار شکن بیل مکانیکی استفاده می کنند.
در این بخش از مجموعه فراهیدرولیک، قصد داریم تا با بررسی همه چیز در مورد فشار شکن بیل مکانیکی و نکات مربوط به نگهداری آن، از بروز این آسیب های وسیع در بیل مکانیکی جلوگیری کنیم.

فشار شکن بیل مکانیکی چیست

فشار شکن بیل مکانیکی، که در انگلیسی با نام Relief Valve نیز شناخته می شود، نوعی شیر است که از آن برای محدود کردن فشار در یک سیستم هیدرولیک استفاده می شود. این دستگاه طوری طراحی شده است که وقتی فشار در سیستم (چه از سمت موتور و چه از سمت خود سیستم) از حد معینی فراتر رفت، دریچه ای باز می شود و به روغن هیدرولیک اجازه می دهد تا بخشی از آن به مخزن اصلی خود برگردد و فشار کاهش یابد. وجود این فشار شکن از آسیب دیدن پمپ، شلنگ ها و سایر اجزای سیستم جلوگیری می کند.
این دریچه فشار شکن در بیل مکانیکی فقط زمانی باز می شود که سنسورهای قطعه فشار شکن فعال شده و این پیام به فشار شکن منتقل شود. به این حد از فشاری که باعث آزاد شدن درچیه می شود، نیروی رلیف می گویند. در انتها نیز هنگامی که فشار به زیر نیروی رلیف برسد، دریچه دوباره بسته می شود و به سیستم هیدرولیک اجازه می دهد تا کار عادی خود را از سر بگیرد. این فرآیند به صورت چرخه ای و مداوم تکرار می شود (شیر فشار شکن معمولاً در پایین دست پمپ هیدرولیک قرار دارد).

اهمیت فشار شکن بیل مکانیکی

محافظت از سیستم : همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، فشار بیش از حد می تواند باعث آسیب به اجزای مختلف سیستم مانند شیلنگ ها، لوله ها، و شیرها شود. شیر فشار شکن از تحت فشار قرار گرفتن این قطعات جلوگیری کرده و در نتیجه سیستم محافظت می شود.
افزایش ایمنی : اگر سیستم های هیدرولیک فشار بالا در بیل های مکانیکی فوق قدرتمند به درستی کنترل نشود، احتمال بروز خطرات بسیاری در بیل وجود دارد. شیر کاهش فشار به عنوان یک مکانیسم ایمنی نیز عمل می کند و از خرابی های فاجعه بار که می تواند منجر به جراحت یا آسیب به اشخاص و اموال شود جلوگیری می کند.
عملکرد کنترل شده : با تنظیم اصولی فشار شکن، نیروها به درستی به بخش های مختلف رفته و هیچ اتلاف نیرویی نخواهیم داشت که این امر باعث افزایش بازدهی و عملکرد بیل مکانیکی و فعالیت های عمرانی می شود.

نحوه نگهداری از فشار شکن

برای اطمینان از عملکرد صحیح سیستم هیدرولیک بیل مکانیکی، نگهداری درست و اصولی از فشار شکن آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. در اینجا چند نکته برای نگهداری درست از فشار شکن بیل مکانیکی آورده ایم:
بازرسی منظم : بازرسی منظم شیرهای تخلیه فشار پمپ هیدرولیک برای اطمینان از عملکرد صحیح آنها ضروری است. هرگونه نشانه سایش یا آسیب را بررسی کنید و شیرهای آسیب دیده را فوراً تعویض کنید.
نظافت : تمیز نگه داشتن تمامی اجزای فشار شکن بیل مکانیکی برای اطمینان از عملکرد صحیح آنها از واجبات است. کثیفی، زباله، و گرد و غبار می توانند باعث خرابی دریچه ها شوند و بنابراین تمیز نگه داشتن آنها بسیار مهم است.
روانکاری : روغن کاری درست فشار شکن این اطمینان را به شما می دهد که دریچه تخلیه آن می تواند در زمان مناسب و به اندازه مناسب سریعا باز و بسته شود. از روان کننده توصیه شده برای سیستم خود استفاده کنید و آن را طبق دستورالعمل سازنده استفاده کنید.

سخن پایانی

فشار شکن بیل مکانیکی جزء ضروری سیستم های هیدرولیک بیل مکانیکی هستند. آنها برای محافظت از سیستم در برابر فشار بیش از حد و جلوگیری از آسیب به پمپ، شیلنگ ها و سایر اجزا طراحی شده اند. با نگهداری اصولی از فشار شکن و دریچه های تخلیه آن، می توانید اطمینان حاصل کنید که فشار شکن در بهترین وایده آل ترین حالت خود در حال فعالیت است.
امیدواریم بعد از خواندن و رعایت نکات این مقاله بتوانید میزان بازدهی و عملکرد بیل های مکانیکی خود را افزایش داده و کمترین هزینه را خرج تعمیر قطعات آن انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس با ما