مصرف سوخت ماشین آلات سنگین

یکی از هزینه‌های جاری ماشین آلات سنگین و به خصوص ماشین آلات راهسازی، هزینه‌های مربوط به سوخت این ماشین آلات است. از آنجایی که میزان فعالیت این ماشین آلات بسیار زیاد است، باید باک آن‌ها هر چند وقت یکبار به طور کامل پر شود.
از سوی دیگر نیز، با توجه به گران بودن هزینه سوخت در کشور و نیز بالا بودن میزان مصرف ماشین آلات سنگین در پروژه‌های عمرانی ساختمانی و معدنی و همچنین عدم کنترل و نظارت بر نحوه توزیع و مصرف سوخت در شرکت‌ها، هزینه‌های بسیاری متوجه کارفرماها و صاحبان سرمایه می‌گردد.
اگر شما نیز علاقه دارید تا در مصرف سوخت ماشین آلات راهسازی و دیگر ماشین آلات خود صرفه جویی داشته باشید، در این مقاله از فراهیدرولیک با ما همراه باشید تا با بررسی بهترین فرمول محاسبه مصرف سوخت برای ماشین آلات سنگین، شما را در کنترل و مدیریت کردن میزان مصرف سوخت خودروی خود راهنمایی کنیم.

محاسبه مصرف سوخت ماشین آلات سنگین

برای آن که بتوانیم به راحتی و بدون کوچکترین زحمتی به محاسبه مصرف سوخت ماشین آلات سنگین بپردازیم، برخی از مهندسان و افراد خبره در این حوزه دست به خلق فرمولی برای بدست آوردن میزان مصرف سوخت ماشین آلات راهسازی و عمرانی زده اند که به صورت زیر است:

Q = 0.15 × P × K

Q : میزان سوخت مصرفی ماشین بر حسب لیتر بر ساعت .
P : توان خالص فلایویل بر حسب اسب بخار .
K : ضریب مصرف سوخت.
ضرایب مصرف سوخت به روش آماری تجربی و بر اساس اطلاعات مربوط به سوخت مصرفی ماشین آلات بدست می‌آید. میزان ضرایب مصرف سوخت ماشین آلات پرکاربرد به شرح زیر است:
بولدوزر: بین 0.4 الی 0.6
بیل مکانیکی: بین 0.25 الی 0.7
لودر: بین 0.2 الی 0.5 متغیر است
غلطک: بین 0.25 الی 0.45
گریدر: بین 0.15 الی 0.45
تراکتور: بسته به قدرت کشندگی و حمل مواد می‌تواند از مقادیر کوچکی مانند 0.1 تا مقادیر بزرگی مانند 0.7 متغییر باشد.

مقدار مصرف سوخت ماشین‌های سنگین چقدر است

حال که به طور مفصل و کامل به بررسی فرمول محاسبه میزان مصرف سوخت پرداختیم، در این بخش سعی داریم تا با ارائه مصارف سوخت ماشین آلات معروف و پرکاربرد در ایران، کار شما را راحت تر کنیم:

  1. بلدوزر‌های پرکاربرد:
  • بلدوزر D6: ظرفیت مخزن سوخت 408 لیتر- میزان مصرف در هر ساعت کار استاندارد 26 لیتر
  • بلدوزر D7: ظرفیت مخزن سوخت 408 لیتر- میزان مصرف در هر ساعت کار استاندارد 30 لیتر
  • بلدوزر D8: ظرفیت مخزن سوخت 624 لیتر- میزان مصرف در هر ساعت کار استاندارد 40 لیتر
  • بلدوزر D9: ظرفیت مخزن سوخت 821 لیتر- میزان مصرف در هر ساعت کار استاندارد 52 لیتر
  1. گریدر‌ها: بسته به نوع و مدل گریدر شما، ظرفیت مخزن سوخت بین 280 الی 480 لیتر متغیر است- میزان مصرف در هر ساعت کار استاندارد بین 18 الی 25 لیتر
  2. لودرهای پرکاربرد: بسته به نوع و مدل لودر شما، ظرفیت مخزن سوخت بین 100 الی 300 لیتر متغیر است- میزان مصرف در هر ساعت کار استاندارد بین 10 الی 32 لیتر
  3. بیل مکانیکی چرخ زنجیری: بسته به نوع و مدل بیل مکانیکی شما، ظرفیت مخزن سوخت بین 350 الی 400 لیتر متغیر است- میزان مصرف در هر ساعت کار استاندارد بین 18 الی 22 لیتر
  4. انواع کامیون: ظرفیت مخزن سوخت انواع کامیون‌ها معمولا 200 لیتر است ولی میزان مصرف در هر ساعت آن، بسته به کشنده و یا باری بودن، بین 30 الی 45 لیتر در هر 100 کیلومتر حرکت است.

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، اعداد برآورد شده در این بخش برای حالت استاندارد کارکردی ماشین آلات بوده و بنابراین اعداد واقعی می‌توانند از این مقادیر فاصله داشته باشند.

اگر قصد دارید به طور کاملا دقیقی میزان مصرف سوخت ماشین آلات خود را محاسبه کنید، پیشنهاد ما این است که آن‌ها را در واقعیت به کار بگیرید و محاسبه کنید که در هر ساعت چقدر سوخت مصرف شده است.

سخن پایانی

با دانستن فرمول‌ها و مثال‌های موجود در این مقاله، می‌توانید به راحتی مصرف سوخت ماشین آلات خود را محاسبه کنید تا یک قدم به شفافیت در محاسبه هزینه‌های جاری نزدیک تر شوید.همچنین، اگر احساس می‌کنید مصرف سوخت ماشین آلات راهسازی و عمرانی شما بیشتر از حد استاندارد سوخت مصرف می‌کنند، پیشنهاد ما مراجعه به تعمیرگاه است.فراهیدرولیک مرکز تعمیر ماشین آلات راهسازی آماده ارائه انواع خدمات تعمیر و سرویس ماشین آلات سنگین به شما عزیزان و کارفرمایان می باشد.

 

نوشتهٔ پیشین
موارد احتیاطی هنگام حرکت در سراشیبی با بیل مکانیکی
نوشتهٔ بعدی
ناخن بیل مکانیکی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با ما