نکات ایمنی در کار با بیل مکانیکی

امروزه بیل مکانیکی به یکی از اصول توسعه و ساخت و ساز تبدیل شده و استفاده از آن در بسیاری از عملیات‌های ساختمانی واجب است. به همین علت بهتر است که به موارد اصولی و نکات ایمنی در هنگام استفاده از این وسیله دقت داشته باشید تا بتوانید بدون وارد شدن صدمات به خودتان و همچنین استهلاک بیل مکانیکی، از آن استفاده کنید؛در غیر این صورت باید به زودی به فکر تعمیر بیل مکانیکی خود باشید.

چک لیست ایمنی بیل مکانیکی

متخصصین و فعالان حوزه صنایع، برای اینکه از بروز مشکلات در هنگام استفاده از بیل مکانیکی جلوگیری کنند به توسعه چک لیست تخصصی و مناسبی پرداخته اند که شما با مطالعه آن می توانید از ایمنی بیل مکانیکی اطمینان حاصل کنید.
• در ابتدا سعی کرده تا قبل از اینکه استارت بیل مکانیکی زده شود، محیط کار را به صورت کامل بررسی کنید تا بتوانید ماشین را در فضا و محیطی مناسب روشن کنید و فعالیت استانداردی داشته باشد.
• قبل از اینکه دستگاه را به صورت کامل روشن کنید بهتر است که به صورت کلی به اجزای مختلف بیل مکانیکی نظیر بازو، باکت و فریم نگاه کنید تا از فعالیت درست آن ها نیز اطمینان حاصل کنید و با مشاهده ظاهری به دنبال مشکلاتی نظیر ترک یا خمیدگی باشید.
• همچنین در بخش های دیگر بیل مکانیکی نظیر بدنه به دنبال مشکلات ظاهری نظیر پارگی یا سایش باشید. برای اینکار می توانید بخش های دیگر نظیر بازو، شاسی، لینک شاسی، چرخ دنده ها و غلتک را نیز بررسی کنید.
• بهتر است که به سطح مایع هیدرولیک و خنک کننده و رادیاتور نیز توجه داشته باشید تا از نشتی نکردن آن مطمئن شوید.
• برای بررسی وضعیت روغن می توانید دریچه موتور را باز کنید و سپس با استفاده از دستگاه ریزسنج، روغن را تست کنید. پیشنهاد می شود که این کار به ازای هر 4 ساعت فعالیت مداوم دستگاه انجام شود.
• پس از گذشت مدتی از کارکرد دستگاه بهتر است که بوشینگ را روغن کاری کنید.
• داخل کابین دستگاه را بررسی کنید تا از عملکرد صحیح بخش های مختلف نظیر چراغ های کنترل و یا کنترلر ها نیز مطمئن شوید.
• پیشنهاد می شود که تجهیزات مرتبط به بازوی هیدرولیک نیز بررسی کنید و به دنبال صدا های غیر معمول باشید چرا که نشان دهنده اختلال در بخش مذکور است.
• حال بهتر است که دسته بازو را به سمت بالا ببرید تا ماشین خاموش شود. سپس مدتی منتظر بمانید؛ حال اگر که بازو به صورت خودکار به سمت پایین رفت نشان می دهد که درون بازوی هیدرولیکی یک نیروی بای پس وجود دارد که باید رفع شود.
• همچنین توصیه می شود که قبل از شروع کار دستگاه، چندین بار بازوی هیدرولیک و باکت را بررسی کنید تا در صورت مشاهده حرکات اضافی به برطرف کردن آن ها بپردازید.
• در آخر نیز باید تمامی اهرم ها و البته دستگیره های کنترلی را به صورت مجزا و دقیق بررسی کنید. اگر که در هر کدام از اجزای دستگاه گرفتگی وجود داشت باید اقدام به رفع آن کرد. همچنین اگر که در رابطه با این دست موضوعات و تعمیرات دستگاه اطلاعات کافی ندارید بهتر است که از مشورت متخصصین فعال در این زمینه کمک بگیرید.

آئین‌نامه ایمنی کار با ماشین‌آلات سنگین

استفاده از ماشین آلات سنگین نظیر بیل مکانیکی دارای آئین‌نامه بخصوصی بوده که در آن به ذکر نکات عمومی برای استفاده از این دستگاه ذکر شده است.
• ماشین آلات سنگین باید با توجه به نوع عملیات و کاربرد آن ها تطابق داشته باشند و محدوده عملیاتی برای رانندگان مشخص شود.
• کلیه راننده و اپراتورها باید آموزش لازم را فرا بگیرند و دارای گواهینامه مورد نیاز باشند.
• در زمانی که خطر استفاده از دستگاه بالا است، نباید دستگاه به کار بیفتد.
• باید با استفاده از پوشش بخصوصی از قسمت های متحرک دستگاه محافظت کرد.
• بهتر است که در هر سه ماه یک بار، ماشین آلات سنگین توسط متخصصین مورد بررسی قرار بگیرند و سپس گواهینامه اجازه کار صادر شود.
• راننده قبل از اینکه ماشین یا دستگاه را ترک کند باید ترمز کرده و سپس تیغه و باکت را بر روی زمین قرار دهد و سپس دستگاه را خاموش کند.

خطرات بیل مکانیکی

بیل مکانیکی یکی از ابزار های حرفه ای و پیشرفته بوده که نیازمند تخصصی در استفاده از آن می باشد. از این رو در بخش های قبلی در رابطه با چک لیست ایمنی و مواردی که باید در استفاده از این دستگاه رعایت کنید صحبت کردیم تا بتوانید از بروز خطرات و مشکلات در هنگام استفاده از این دستگاه اجتناب کنید.

حریم بیل مکانیکی

بیل مکانیکی دارای حریم مشخص شده ای است که باید آن را رعایت کنید و فاصله بالاترین نقطه ماشین آلات تا کابل های برق نباید کمتر از 1.5 متر باشد.

سخن آخر

در این مقاله از فراهیدرولیک در رابطه با نکات ایمنی در هنگام کار با بیل مکانیکی صحبت کردم تا شما نیز بتوانید بدون داشتن هیچگونه اطلاعات و یا مطالعه قبلی، آگاهی کاملی را در رابطه با این موضوع بدست آورید.هم چنین در صورت نیاز به خدمات تعمیر بیل مکانیکی می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
نکات مهم در مورد خرید بیل مکانیکی دست دوم
نوشتهٔ بعدی
دمپر بیل مکانیکی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با ما