نکات مهم در سرویس و نگهداری بیل مکانیکی

بدون دیدگاه

نکات مهم در سرویس و نگهداری بیل مکانیکی

پیمانکاران از بیل مکانیکی برای حفاری و حمل مواد در موارد مختلف استفاده می‌کنند. اندازه فشرده و انعطاف‌پذیری بیل مکانیکی، آن‌ها را برای صنایع مختلف از جمله ساخت‌و‌ساز، تخریب و کشاورزی ایده‌آل می‌‌کند. شما نیاز خواهید داشت که تجهیزات ساختمانی‌تان در بهترین حالت ممکن کار کنند. بنابراین باید به سرویس و نگهداری بیل مکانیکی توجه کنید. نگهداری منظم و تعمیر بیل مکانیکی به شما کمک می‌کند تا بتوانید روی انجام کارها به درستی تمرکز کنید. این راهنمای سرویس و نگهداری بیل مکانیکی نکات مفیدی را ارائه می‌دهد تا دوره‌ های انجام سرویس را به موقع انجام دهید و از وضعیت بیل مکانیکی خود غافل نشوید.

8 نکته برای سرویس و نگهداری بیل مکانیکی

اگرچه بیل مکانیکی در اندازه‌ها و سبک‌های مختلف وجود دارد، اما پیروی از برخی مراحل معمول تعمیر و نگهداری می‌تواند به شما اطمینان دهد که دستگاه‎ها به درستی کار می‌کنند. این 14 نکته را برای سرویس و نگهداری بیل مکانیکی در نظر بگیرید تا به شما کمک کند همه اجزای تجهیزات خود را در حالت ایده‌آل نگه دارید:

1. اپراتورهای خود را به طور موثر آموزش دهید؛

اجرای یک برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه کارآمد با آموزش موثر اپراتورهای ماشین شروع می‌شود. اپراتورهای بیل مکانیکی شما تنها در صورتی می‌توانند مشکلات احتمالی ماشین‌های خود را تشخیص دهند که تحت شرایط عملیاتی عادی آموزش دیده باشند. آموزش اپراتورهای تجهیزات سنگین در مراحل تعمیر و نگهداری ضروری است. اپراتورها باید بتوانند مشکلات موتور و اگزوز، پیچ و مهره شل، تسمه فرسوده، قطعات گمشده و فیلترهایی که نیاز به تعویض دارند را شناسایی کنند.

2. از یک برنامه نگهداری معمول پیروی کنید؛

پیروی از یک برنامه معمول، فرآیند تعمیر و نگهداری را آسان می‌نماید و تضمین می‌کند که کارگران از وضعیت دستگاه خود مطلع هستند. برای ایجاد برنامه تعمیر و نگهداری، دفترچه راهنما نگهداری و سرویس بیل مکانیکی خود را بررسی کنید. این دفترچه شامل توصیه‌های خدماتی در مورد دفعات بازبینی همه چیز از سطح مایعات گرفته تا ردیابی تنش است.

تعمیر و نگهداری منظم باید شامل بررسی‌های مکرر و نگهداری در فواصل طولانی‌تر باشد:

  • روزانه: اپراتورها باید سطح مایعات و اتصالات را بررسی کنند و اطمینان حاصل نمایند که پیوست‌ها به خوبی روغن‌کاری شده‌اند.
  • هفتگی: اپراتور باید یاتاقان حلقه چرخشی بیل مکانیکی را چرب کرده و کشش مسیر و تسمه محرک را هر هفته بررسی کند.
  • هر شش ماه: در پایان شش ماهگی، بهتر است یک متخصص نگاهی به بیل مکانیکی شما داشته باشد. انجام تعمیرات پیشگیرانه منظم از تکنسین‌های معتبر تضمین می‌کند که هیچ مشکلی نادیده گرفته نمی‌شود.
  • هر دو سال یکبار: تعمیرات و نگهداری زمانبر تر باید در فواصل زمانی طولانی‌تری انجام شود. مثلاً هر دو سال یکبار انژکتورهای سوخت را تمیز کنید.

3. سیلندرهای هیدرولیک را بررسی کنید؛

اولین قدم پیش از شروع کار، باید بررسی سیلندرهای هیدرولیک باشد. سیستم هیدرولیک برای استفاده از اتصالات بیل مکانیکی بسیار مهم است، بنابراین این سیستم باید همیشه به درستی کار کند. در اطراف سیلندرهای هیدرولیک قدم بزنید و میله‌ها و مهر و موم‌ها را بررسی کنید. اتصالات را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ نشانه‌ای از آسیب یا سایش بیش از حد وجود ندارد.

4. پیوست را بازرسی کنید؛

گام بعدی در بازبینی بیل مکانیکی، بازرسی خود پیوست است. بررسی پیوست و کوپلر برای علائم خرابی به جلوگیری از حوادث کمک می‌کند و در نهایت هزینه‌های تعمیر و نگهداری بیل شما را کاهش دهد. اگر ضمیمه یا بازو هر گونه زنگ‌زدگی یا آسیب دیگری را نشان می‌دهد، قطعه را تعویض کنید تا هرگونه فشار روی بازوی بیل مکانیکی کاهش یابد.

5. کاپوت جانبی را باز کنید؛

به طرف کاپوت کناری بروید و آن را باز کنید تا داخل آن را بررسی نمایید. مخزن هیدرولیک، لوله‌ها، شیلنگ‌ها و شاخه‌ها را بررسی کنید. به دنبال نشتی و شکستگی باشید. سپس اتصالات هیدرولیک را بررسی کنید. اگر علائم نشتی وجود دارد، مشکلات را اصلاح کنید.

6. جداکننده آب و سوخت را بازرسی کنید؛

جداکننده آب و سوخت را برای مشاهده هر گونه اثری از آب در سوخت بیل مکانیکی خود بررسی کنید. بسته به مدل بیل مکانیکی شما، ممکن است دستگاه شما یک جداکننده آب و سوخت با یک کاسه شفاف حاوی یک حلقه قرمز داشته باشد. اگر حلقه شناور باشد، آب در سوخت وجود دارد. با تکمیل این مرحله تعمیر و نگهداری، نشت‌های بالقوه مخرب در فیلتر بنزین شما مشاهده می‌شود.

7. سیستم خنک کننده را بررسی کنید؛

هنگام بازرسی داخل هود جانبی، سیستم خنک‌کننده را بررسی کنید. به دنبال نشتی در سیستم، شیلنگ‌های معیوب، و هرگونه تجمع زباله باشید. زباله‌ها را در صورت وجود حذف کنید و نشتی را تعمیر کنید. سپس سطح مایع خنک‌کننده را بررسی کنید. همیشه اطمینان حاصل کنید که مایع خنک‌کننده با سطوح توصیه شده سازنده مطابقت دارد.

8. روغن‌کاری نقاط محوری

روغن‌کاری نقاط محوری بیل مکانیکی یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌هایی است که می‌توانید اجرا کنید. روغن‌کاری روزانه بازو، سطل و سایر نقاط محوری عملکرد صحیح بیل مکانیکی را تضمین می‌کند. همچنین روغن‌کاری روزانه از فرسودگی زودرس پین‌ها جلوگیری می‌کند.

سخن آخر

رعایت همین نکات به ظاهر ساده اما کاربردی که در این مقاله از فراهیدرولیک بیان شد، ایمنی اپراتور را در حین کار تامین می‌کنید و از آسیب دیدن او یا دستگاه جلوگیری می‌نماید.

نوشتهٔ پیشین
عیب‌ یابی سیستم سوخت PC400_7
نوشتهٔ بعدی
عمر زیربندی ماشین ‌آلات راهسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با ما