انواع باکت بیل مکانیکی

بدون دیدگاه

باکت بیل مکانیکی چیست؟

باکت‌های بیل مکانیکی نقش اساسی و مهمی را در کار با دستگاه مذکور ایفا می‌کنند. استفاده از باکت به‌منظور حمل بار و جابجایی سنگ، خاک، شن و ماسه صورت می‌گیرد. لازم است باکت‌های بیل مکانیکی از آلیاژ بالایی برخوردار باشند.

اجزای تشکیل دهنده باکت‌های بیل مکانیکی شامل دم تیغ، ناخن، کلنگ، براکت، بوش و ورق‌های آلیاژی است. این اجزا از طریق جوش دادن به یکدیگر متصل می‌شوند. مجموعه کامل این اجزا را باکت بیل مکانیکی می‌گویند.

باکت‌ های بیل مکانیکی از فرسایش بالایی برخوردار هستند، زیرا سختی و فشار بسیار بالایی را تحمل می‌کند. باکت‌ها در چند مدل مختلف و همچنین در سایز‌های گوناگون تولید می‌شوند. معمولا عرض باکت‌های بیل مکانیکی در اندازه‌های 60، 80، 100 و 110 است. طراحی و تولید باکت‌های بیل مکانیکی بر اساس تناژ و اندازه دستگاه از سوی تولید کنندگان عمده صورت می‌گیرد. یکی از این تولید‌کنندگان کوماتسو است. باکت بیل مکانیکی کوماتسو معمولا دارای وزن بالای 80 کیلوگرم بوده و بر اساس نوع ماشین انتخاب می‌شود.

انواع باکت بیل مکانیکی

باکت‌های بیل مکانیکی در انواع مختلفی تولید می‌شوند که موارد مصرف آنها را از یکدیگر متمایز می‌سازد.

  • باکت سرندی بیل مکانیکی: استفاده از این نوع باکت‌های بیل مکانیکی جهت انتخاب اولیه مواد به‌منظور انواع مختلف پاکسازی زمین و جداسازی اولیه پس از فرایند تخریب صورت می‌گیرد. همچنین این باکت گزینه مناسبی برای کار جداسازی خاک درشت از ذرات ریز محسوب می‌شود.
  • باکت لایروبی: کاربرد این باکت در پاک کردن، بازسازی و ایجاد سدهای خاکی است. سایر موارد استفاده آن در زمین‌های کشاورزی، لایروبی کانال‌های زهکشی آب و نگهداری سدهای خاکی و شانه راه است.
  • باکت گرازی: طراحی باکت گرازی به‌گونه‌ای است که آن را برای استفاده‌های سنگین جهت کار استخراج در معادن و خاک‌های سخت و متراکم شده مناسب ساخته‌است. این نوع باکت اجازه جابجایی بلوک‌های سنگی را هنگام جدا شدن از سطح به کاربر می‌دهد.
  • باکت ذوذنقه‌ای: این باکت بیل مکانیکی با هدف ایجاد یا پاک کردن کانال‌ها طراحی شده‌است. این باکت امکان تولید در اندازه‌های مختلف را دارد و این امر سبب می‌شود تا این محصول، وسیله مناسبی برای پاک کردن کانال‌ها باشد.
  • باکت صخره‌ای: از مهم‌ترین انواع باکت‌های بیل مکانیکی بوده و از یک حالت خمیده‌ای برخوردار است. این حالت خمیده به‌منظور جابجایی و بارگیری سنگ‌ها و تخته سنگ‌ها لحاظ شده‌است.
  • باکت سنگ معدنی: تولید این باکت بر اساس نیاز کاربر در دو نوع باکت تقویت شده و باکت HDV صورت می‌گیرد. انتخاب صحیح ناخن یکی از مهم‌ترین عوامل کارایی انواع باکت‌های بیل مکانیکی به‌خصوص باکت سنگ معدنی محسوب می‌شود.
  • باکت خاک‌برداری: این باکت به‌گونه‌ای طراحی شده‌است که بتواند در بارگیری و حفاری در زمین‌های با مقاومت کم و متوسط، بهترین عملکرد را داشته باشد. خطوط گاز‌رسانی، مخابرات و آبرسانی از دیگر کاربردهای مهم این نوع باکت به حساب می‌آیند.

ظرفیت باکت بیل مکانیکی

تولید باکت‌های بیل مکانیکی در ظرفیت و حجم‌های مختلفی صورت می‌گیرد. اندازه‌گیری ظرفیت و حجم این باکت‌ها بر اساس استانداردهای مشخص و معینی انجام می‌شود.

ظرفیت و حجم باکت‌های بیل مکانیکی بین ۰.۱ تا ۰.۸ مترمکعب با توجه به نوع و توان بیل مکانیکی متغیر است. باکت‌های بیل مکانیکی معمولا از ۸۰ کیلوگرم وزن برخوردارند.

قیمت انواع باکت بیل مکانیکی

با توجه به انواع مختلف باکت‌های بیل مکانیکی، ممکن است در انتخاب باکت کمی با مشکل مواجه شوید. عوامل زیادی بر یافتن و انتخاب باکت مناسب و دلخواه شما موثر هستند. یکی از این عوامل قیمت انواع باکت‌های بیل مکانیکی است. خود عامل قیمت نیز از عوامل مختلفی تاثیر می‌پذیرد . برای مثال عواملی مانند برند تولیدکننده، وزن باکت، اندازه، کارایی و سایر ویژگی‌های باکت بر قیمت آن موثر هستند. بدیهی است که کاربران به دنبال باکت‌هایی با قیمت مناسب می‌روند، اما نکته حائز اهمیت این است که باید فاکتور نیاز را نیز در نظر بگیرید و بدانید که باکت را به چه منظور تهیه می‌کنید.

سخن پایانی

باکت‌های بیل مکانیکی در حمل بار و جابجایی سنگ، خاک، شن و ماسه کاربرد داشته و نقش بسیار مهمی در کار با بیل مکانیکی دارند. آنها در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند و با قیمت‌های متفاوتی موجود هستند.

در این مقاله فراهیدرولیک مرکز تخصصی تعمیر بیل مکانیکی به بررسی باکت بیل مکانیکی، انواع، ظرفیت و قیمت آن پرداخته است . امیدوارم مطالب ارائه شده در کسب شناخت بیشتر از باکت‌های بیل مکانیکی برای شما مفید واقع شده‌ باشد.

 

نوشتهٔ پیشین
انواع شیرهای کنترل جهت
نوشتهٔ بعدی
روغن‌های ماشین آلات راهسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با ما