رایج ترین اشتباهات در به کارگیری بیل مکانیکی

یکی از گران ترین ماشین‌های موجود در صنایع عمران، راهسازی و حفاری، بیل‌های مکانیکی هستند. اگر به این بیل‌ها توجه ویژه ای نشود و از آن‌ها به طور غیر استانداردی بهره برداری شود، این ماشین آلات سنگین به سرعت راهی تعمیرگاه‌ها شده و هزینه‌های گزافی را بر دوش کارفرمایان و یا صاحبان خود می‌گذارد.
حال سوالی که در اینجا ممکن است پیش بیاید این است که آیا واقعا می‌توان با رعایت یک سری از موارد و دانستن اشتباهات رایج دربه کار گیری بیل مکانیکی، احتمال خرابی بیل مکانیکی را به حداقل رساند؟
امروز در این مطلب از فراهیدرولیک قصد داریم تا با بررسی مهم ترین اشتباهات در بکارگیری بیل مکانیکی، به شما در نگه داری از بیل مکانیکی خود کمکی کرده باشیم تا مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی برای تعمیر بیل مکانیکی خود نباشید.

متداول ترین اشتباهات در به کار گیری بیل هیدرولیکی

کار با بیل مکانیکی، مقوله ای حساس و پیچیده است؛ بنابراین فردی که مشغول به کار با بیل است باید نکات بسیاری را در مورد این وسیله پیچیده بداند. در این بخش به بررسی اشتباهات رایج جزئی و کلی که معمولا توسط افراد تکرار می‌شود می‌پردازیم:

1. رایج ترین اشتباهات کلی از بیل مکانیکی
– عدم مطالعه دفترچه راهنمای بیل مکانیکی: هر بیل مکانیکی دارای ویژگی‌های خاص خودش است. عدم اطلاع داشتن از این ویژگی‌ها می‌تواند باعث آسیب رسیدن به بیل مکانیکی شود.
– عدم بازدید روزانه: بازدید روزانه سطح مایعات مصرفی مانند مایع خنک کننده، روغن هیدرولیک، روغن دنده و روغن موتور را فراموش نکنید.
– به تعویق انداختن بررسی‌های فنی
– استفاده از قطعات بی کیفیت در بیل مکانیکی: هرگز در انتخاب قطعات بیل مکانیکی خود سهل انگاری نکنید. سعی کنید هنگام تعویض قطعات اصلی خود، آن‌ها را از شرکت‌های معتبر دریافت کنید. به طور مثال، فیلتر‌ها و روغن‌های هیدرولیک بسیاری در بازار وجود دارند که از کیفیت بسیار پایینی برخوردار هستند.
– استفاده از راننده بی تجربه: اگر راننده و مامور بیل مکانیکی نتواند به خوبی بیل مکانیکی را کنترل کند، احتمال آسیب به چرخ‌ها و موتور بیل بسیار زیاد می‌شود. همچنین، استفاده از راننده بی تجربه می تواند به خود راننده و همکاران او نیز آسیب جسمی برساند.

2. رایج ترین اشتباهات جزئی از بیل مکانیکی
در این بخش به بررسی اشتباهات تخصصی و فنی تر می‌پردازیم:
– استفاده غیر استاندارد از بیل مکانیکی به جای جرثقیل: به هیچ وجه سعی نکنید نیروی غیر استانداردی به بیل مکانیکی خود وارد کنید.
– استفاده از باکت نامناسب: برای بلند کردن و یا حمل مواد توسط بیل مکانیکی، حتما از باکت مناسب استفاده کنید چرا که در صورت استفاده از باکت نامناسب ممکن است بیل مکانیکی شما چپ گردد!
– استفاده از چکش نامناسب: همانطور که می‌دانیم، اکثر بیل‌های مکانیکی به شما اجازه اتصال چکش را به جای باکت به بیل مکانیکی می‌دهد. اما قبل از خرید چکش حتما از متناسب بودن مدل چکش با بیل مکانیکی خود مطمئن شوید.
– قرار دادن قلم چکش در نوک سنگ: حفاری سنگ‌ها باید از لبه‌های انجام شود تا کمترین آسیب به بازوی بیل مکانیکی برسد.
– استفاده از باکت با عرض نامناسب برای حفاری: عرض‌های مناسب برای حفاری هر نوع تونلی در بخش دفترچه راهنمای بیل مکانیکی موجود است.

سخن پایانی

بیل‌های مکانیکی وسایلی پیچیده و تخصصی هستند و کار با آن‌ها به هیچ وجه ساده نبوده و باید توسط افراد ماهر صورت گیرد. بنابراین رعایت کردن نکات گفته شده در بالا، علاوه بر افزایش بازدهی بیل مکانیکی شما، باعث کاهش به وجود آمدن ضررهای مالی و جانی زیادی می‌شود.

 

 

نوشتهٔ پیشین
بلدوزر کوماتسو مدل D375A
نوشتهٔ بعدی
سیستم EGR چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با ما