اهمیت مدیریت تعمیر ماشین آلات راهسازی

اهمیت مدیریت تعمیر ماشین آلات راهسازی :  مدیریت تعمیرات و فراهم کردن شرایط نگهداری ماشین آلات راهسازی و عمرانی سنگین کار بسیار دشواری است. مسئولین این امر نیاز است تصمیمات پیچیده فنی و اقتصادی خاصی بگیرند. تصمیماتی در زمینه تأمین ماشین آلات راهسازی، فراهم آوردن شرایط نگهداری این ماشین آلات، بازسازی و اورهال آن‌ها، بهره‌وری، محاسبه میزان قابل اطمینان بودن آن‌ها و جایگزینی تجهیزات و ماشین آلات پس از استهلاک بخشی از این مسئولیت‌ها است.

فراهیدرولیک

مقدمه مقاله اهمیت مدیریت تعمیر ماشین آلات راهسازی

سازمان‌هایی که در زمینه عمرانی، معدنی و راهسازی فعال هستند، امروزه با پدیده‌ای جدید تحت عنوان تعمیرات و نگهداری ماشین آلات سنگین در سطح کلاس جهانی روبه‌رو شده‌اند. این یعنی باید تصمیمات این حوزه در سطحی قرار بگیرد که بهترین اثرات را در مورد تجهیزات داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات لازم در مورد تعمیرات و شرایط نگهداری این ماشین آلات را برایتان شرح دهیم.

اهمیت مدیریت تعمیر ماشین آلات راهسازی کوماتسو و نگهداری آن بر مبنای علم جهانی

در زمینه تعمیر ماشین آلات راهسازی کوماتسو در سطح جهانی دو شاخص جهت سنجش کیفیت مورد توجه قرار می‌گیرد. یکی از آن‌ها دسترس‌پذیر بودن مکانیکی (Mechanical Availability) و دیگری قابلیت اطمینان آن (Reliability) است.

تعمیر ماشین آلات راهسازی کوماتسو

نظریه‌هایی که بر پایه مشاهدات و تحقیقات حول محور مسئله تعمیر ماشین آلات سنگین راهسازی و نگهداری آن‌ها داده شده است، با محور قرار گرفتن فاکتورهایی مانند اهداف و مزایا توسعه یافته است. مثلاً مشخص است که دست یافتن به بالاترین میزان بهره‌وری از تجهیزات معدنی به طراحی ابتدایی، موقعیت، کاربرد آن تجهیزات و شیوه نگهداری و تعمیرات آن وابسته است. این عوامل کم و بیش نسبت به هم دیگر قابل کنترل هستند و این ایده را می‌توان در تعمیر ماشین آلات راهسازی کوماتسو پیاده کرد.

بخش بسیار زیادی از سرمایه اولیه سازمان‌های معدنی، عمرانی و شهرسازی صرف بخش تجهیزات می‌شوند. در این میان نگهداری و تعمیر ماشین آلات سنگین راهسازی بیشترین میزان هزینه را به خود اختصاص داده است. وقتی هزینه خرابی این دستگاه‌ها و ماشین آلات سنگین به هزینه‌های دیگر پروژه مانند تأمین مواد، نیروی انسانی و… اضافه می‌شود، یک رقم سرسام آور را برای صاحبان پروژه به همراه دارد.

انواع خرابی و تعمیر ماشین آلات کوماتسو

برای انواع خرابی مکانیکی (Mechanical Failure) که در تعمیر ماشین آلات راهسازی کوماتسو تاثیرگذار است، سه مجموعه دلیل می‌توان متصور بود:

خرابی به جهت شرایط نامساعد حرارتی

در شرایط حرارتی نامناسب و بد، برخی قطعات ماشین آلات راهسازی دچار ایراد می‌شوند و در ادامه از کارافتادگی کلی تجهیزات را به همراه خواهند داشت. البته که این نوع خرابی کاملاً قابل پیشگیری است. یکی از علل اصلی و شایع این اتفاق، دامنه زیاد تغییرات دمای دستگاه است. برای مثال ممکن است دستگاه هنگام روشن شدن در دمای بسیار پایین باشد و هنگام فعالیت دمای آن به‌شدت بالا برود.

یا ممکن است موتور دستگاه مجهز به سیستم کنترل دما نباشد یا تنظیمات سیستماتیک آن با مشکل مواجه شده باشد و دستگاه در دمایی بسیار بیشتر از حد مجاز و میزان تحمل موتور خود به فعالیتش ادامه دهد که این اتفاق منجر به خرابی دستگاه خواهد شد.

خرابی به جهت شکست مکانیکی

شکست مکانیکی معمولاً به دلیل ارتعاشات زیاد، انبساط بیش از حد توان اجزا، ضربه شدید و استفاده نامناسب و غیر اصولی به وجود می‌آید. این نوع خرابی‌ها اغلب به آسانی تشخیص داده می‌شود. نیاز است مسئول بخش مربوطه مراقب استهلاک تجهیزات در تعمیر ماشین آلات راهسازی کوماتسو باشد. اگر موارد مصرفی و قطعات دستگاه در زمان مناسب تعویض شوند، این شکل از خرابی برای دستگاه به وجود نمی‌آید و یا صاحب پروژه می‌تواند خود را برای آن آماده کند.

از جمله فعالیت‌های پیشگیرانه‌ای که در این زمینه می‌توان انجام داد، روان کردن فعالیت اجزای متحرک مانند اکسل‌ها، شفت‌ها، پین‌ها و… است. علاوه بر این، تنظیمات صحیح تجهیزات مانند شیم‌گیری اجزا لق نیز می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.

خرابی نامنظم تجهیزات (Erratic Failure)

این شکل از خرابی از لحاظ شناسایی علت و میزان و همچنین پیشگیری، از دو خرابی قبل کمی سخت‌تر است. زمان بروز این ایراد و شرایط آن اغلب قابل شناسایی و ردیابی نیست. معمولاً وقتی روی سیستم‌های هیدرولیکی و الکترونیکی ماشین آلات سنگین کوماتسو باری بیش از حد توان دستگاه گذاشته می‌شود، این خرابی اتفاق می‌افتد. مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دستگاه نیز می‌تواند عملکرد قطعات را مختل کند. در این گونه موارد سیستم‌های پیشرفته عیب‌یایی کامپیوتری با متصل شدن به کنترل‌کننده مرکزی تجهیزات می‌توانند جلوی پیشرفت خرابی را بگیرند.

پمپ هیدرولیک کوماتسو

نکات دیگر در زمینه خرابی و تعمیر ماشین آلات راهسازی کوماتسو

لازم به ذکر است که این دسته‌بندی صرفاً یک جنبه کلی دارد و از جنبه دیگر، می‌شود ایرادات را با توجه به سیستم‌های کاری و عملکرد ماشین آلات سنگین راهسازی تقسیم کرد. عیوب و مشکلات ممکن است در سیستم کاری ماشین آلات سنگین و بزرگ معدنی و راهسازی مانند سیستم تجهیزات هیدرولیکی اتفاق بیفتد و قطعاتی همچون عملگرها. پمپ‌ها، اجزا جانبی سیستم‌ها و شیرهای مختلف هیدرولیکی را درگیر کند.

سیستم الکترونیکی و برقی تجهیزات معدنی و راه‌سازی یکی از مهم‌ترین بخش‌های این دستگاه‌ها هستند و تعمیرات و نگهداری از آن‌ها جز اولویت‌ها محسوب می‌شود. این سیستم‌ها دچار عیوب متنوعی می‌شوند که رفعشان نیاز به دانش، مهارت و تخصص الکترونیکی ویژه‌ای دارد. برای مثال، موتور دیزل به‌عنوان قطعه اصلی ماشین آلات سنگین راهسازی مستعد بروز عیب‌ها و ایرادات گوناگون است. لازم است ریشه عیب‌های آن شناسایی شود و با تخصص و تجرب تکنسین‌های حرفه‌ای، از بروز آن‌ها تا حد زیادی جلوگیری شود.

سیستم‌های انتقال قدرت نیز در تعمیر ماشین آلات راهسازی کوماتسو بسیار مورد توجه است. این سیستم دچار عیوب مکانیکی و برقی متنوعی می‌شود. البته با نحوه نگهداری صحیح می‌شود بروز آن‌ها را به تأخیر انداخت؛ اما در نهایت هر دستگاه طول عمر مشخصی دارد و بالاخره ممکن است دیر یا زود این شکل از خرابی نیز در ماشین آلات سنگین راهسازی و معدنی دیده شود.

فراهیدرولیک

سخن پایانی مقاله اهمیت مدیریت تعمیر ماشین آلات راهسازی

با اهمیت تعمیر ماشین آلات راهسازی کوماتسو آشنا شدید. یقیناً ممکن است برای اجزای مختلف این دستگاه‌های بزرگ و کاربردی مشکلاتی به وجود بیاید و برای صاحبان آن هزینه گزاف بتراشد. معمولاً می‌شود با ارائه برنامه‌های نگهداری و پیشگیرانه روند استهلاک و خرابی اجزا ماشین آلات سنگین معدنی و راهسازی را به تعویق انداخت و با برنامه‌ریزی درست و اجرای صحیح آن از به وجود آمدن هزینه‌های سنگین و سرسام‌آور این‌چنینی جلوگیری کرد. امیدواریم توانسته باشیم در این زمینه پاسخ تمام سوالاتتان را بدهیم.

نوشتهٔ پیشین
کند شدن بیل مکانیکی کوماتسو
نوشتهٔ بعدی
مشخصات فنی بیل مکانیکی کوماتسو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با ما