دمپر بیل مکانیکی چیست

دمپر بیل مکانیکی

ابتدا بهتر است درباره بیل مکانیکی کمی با شما صحبت کنیم. یکی از ماشین‌آلات عمرانی و مهندسی که از آن برای ساخت ساختمان‌ها و سازه‌های بزرگ استفاده می‌شود، بیل مکانیکی می‌باشد. برندهای زیادی در سراسر جهان انواع بیل مکانیکی را تولید کرده‌اند که از هرکدام از آن‌ها می‌توان برای انجام کارهای عمرانی مختلفی استفاده کرد. این ماشین از یک بازوی مفصلی یا همان دکل و استیک، کابین گردان و باکت، زنجیر یا چرخ لاستیکی ساخته شده است. باید گفت که بیل مکانیکی در اصل مدل ارتقا یافته و جدید بیل بخار می‌باشد. واضح است که از قطعات و تجهیزات بسیار متنوعی برای تولید این بیل استفاده شده است. یکی از قطعات بیل مکانیکی، دمپر می‌باشد.به عنوان مثال در بیل های مکانیکی کوماتسو این قطعه در بین موتور و پمپ هیدرولیک کوماتسو قرار گرفته است که کار اصلی آن متصل کردن پمپ هیدرولیک به موتور بیل است.

 از دیگر اهداف دمپر بیل مکانیکی، گرفتن ارتعاشات ایجاد شده می‌باشد. از بیل مکانیکی می‌توان برای حمل مواد سنگین وزن، تخریب سازه‌ها، گودبرداری برای ساخت ساختمان‌ها، خاک‌برداری، معدن کاری و حتی برف روبی استفاده کرد. در ادامه این مقاله درباره انواع دمپر بیل مکانیکی، دمپر بیل مکانیکی چگونه است، با شما صحبت خواهیم کرد پس اگر درباره بیل مکانیکی اطلاعات کافی ندارید تا انتها این مطلب با ما همراه باشید. بسیار پیش آمده است که به دنبال یک مجموعه معتبر برای تعمیر و تعویض قطعات مختلف بیل مکانیکی باشید، ولی ندانید که باید به چه کسی اعتماد کنید، ما به شما مجموعه فراهیدرولیک را پیشنهاد می‌کنیم. افراد این مجموعه توانایی لازم برای تعویض و تعمیر ماشین‌آلات راهسازی شما را دارند و می‌توانند بدون آسیب رساندن به ماشین، آن را به درستی تعمیر کنند.

انواع دمپر بیل مکانیکی

دمپر بیل مکانیکی در بین پمپ بیل مکانیکی و موتور آن قرار گرفته است و وجود این قطعه باعث کمتر شدن صداها و ارتعاشات به وجود آمده به علت چرخش قطعات مختلف خواهد شد. دمپر را می‌توان به عنوان قطعه‌ای مهم و کاربردی معرفی کرد چراکه ساختار این قطعه باعث به هم متصل شدن موتور و پمپ هیدرولیک می‌شود. نوع دمپر به مدل بیل مکانیکی شما بستگی دارد که یعنی اگر دمپر بیل مکانیکی با مشکل مواجه شده است و باید آن را تعویض کنید، هنگام خرید دمپر باید مدل و نوع بیل مکانیکی را به فروشنده بگویید تا با توجه به مدل بیل مکانیکی مناسب‌ترین قطعه را به شما تحویل دهد. برخی از قطعات بیل‌های مکانیکی کوماتسو مدل pc220_7، و مدل pc300_7 و مدل pc400_7 با یکدیگر متفاوت می‌باشد و باید گفت که برای هرکدام از این مدل‌ها باید دمپر متفاوتی را مورد استفاده قرار داد. البته عملکرد و هدف تمامی دمپرها یکسان است و باید گفت که در تمامی مدل‌های بیل مکانیکی از این قطعه برای متصل کردن پمپ هیدرولیک و موتور استفاده می‌شود. بیل مکانیکی‌های مختلف، دمپرهای متفاوتی دارند؛ دمپر بیل مکانیکی برقی و دمپر بیل مکانیکی بنزینی جزو انواع دمپرها محسوب می‌شوند.

دمپر بیل مکانیکی چگونه کار می‌کند

دمپر بیل مکانیکی

 

برای آشنایی با دمپر بیل مکانیکی باید گفت که این قطعه، سر و صدای ناشی از حرکت و چرخش قطعاتی مانند موتور و پمپ هیدرولیک را به شدت کاهش می‌دهد و اگر عملکرد این قطعه با مشکل مواجه شده باشد، صدای بیل مکانیکی هنگام کار کردن بسیار افزایش پیدا می‌کند. در نظر داشته باشید که این قطعه باید با روغن مخصوصی پر شود به اصلاح روغن‌کاری و خنک‌کاری آن به طور کامل انجام گیرد.

 میزان روغن دمپر بیل مکانیکی در دستگاه‌های مختلف کاملا متفاوت است و شما باید با توجه به نوع دستگاه خود، روغن‌کاری آن را انجام دهید. اگر بیل مکانیکی کوماتسو شما مدل pc220_7 است باید از 0/75 روغن SAE30 استفاده نمایید. برای مدل pc300_7 به 1.3 لیتر روغن و مدل pc400_7 به 1.7 لیتر از روغن SAE30 نیاز دارید.

آشنایی با دمپر بیل مکانیکی

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی به آن اشاره کردیم، دمپر بیل مکانیکی قطعه‌ای است که باعث به هم متصل شدن موتور بیل و پمپ هیدرولیکی می‌شود. اگر این قطعه با مشکل مواجه شود باید آن را تعویض کنید و سپس با کمک روغن مخصوص، کامل آن را روغن‌کاری کنید. برای کنترل سطح روغن‌ این قطعه باید کاور راست ماشین را باز کنید و سپس درپوش بازرسی روغن G را بردارید.

اگر سطح روغن پایین باشد باید درپوش ریختن روغن F را بردارید و روغن را اضافه کنید تا سطح روغن به سوراخ درپوش بازرسی نزدیک شود. در نظر داشته باشید که برای کنترل سطح روغن باید ماشین را در یک سطح صاف پارک کنید و بازرسی را سی دقیقه بعد از خاموش کردن موتور انجام دهید. اگر سطح روغن بسیار بالا است باید آن را تا سطح درپوش بازرسی تخلیه کنید.

دمپر بیل مکانیکی، قطعه‌ای مهم و کاربردی

 در این مقاله سعی کردیم توضیحات کامل و جامعی را درباره دمپر بیل مکانیکی برای چیست در اختیار شما قرار دهیم. اگر قطعات مختلف بیل مکانیکی شما با مشکل مواجه شده است می‌توانید با خیال راحت به مجموعه متخصص و باتجربه فراهیدرولیک مراجعه کنید و از کارشناسان این مجموعه بخواهید دستمان شما را تعمیر کنند.

نوشتهٔ پیشین
نکات ایمنی در کار با بیل مکانیکی
نوشتهٔ بعدی
عیب‌ یابی سیستم سوخت PC400_7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با ما