بوم بیل مکانیکی چیست

اگر تا کنون با بیل مکانیکی کار کرده اید و یا اینکه به آن‌ها با دقت نگاه کرده باشید، متوجه دو بخشی بودن بازوی بیل مکانیکی شده اید. متاسفانه بسیاری از افراد این دو بخش از بازوی بیل مکانیکی را با یکدیگر اشتباه گرفته و هر دوی آن‌ها را به اشتباه یک جسم تصور می‌کنند.
بوم بیل مکانیکی، مقوله ای کاملا جدا از استیک بیل مکانیکی است و هرکدام از آن‌ها دارای وظایف خاص خود هستند. البته این دو قطعه در صورتی می‌توانند بیشترین بازدهی را به ما بدهند که با یکدیگر هماهنگ بوده و با هم همکاری داشته باشند.در این مطلب از فراهیدرولیک، اینجاییم تا به بررسی بوم بیل مکانیکی و انواع آن‌ها بپردازیم.

آشنایی با بوم بیل مکانیکی

بخش الحاقی جلوی بیل مکانیکی شامل سه بخش بوم، استیک و باکت می‌باشد. به نزدیک ترین بخش الحاقی بیل مکانیکی که به کابین راننده نزدیک است، بوم بیل مکانیکی گویند. این بخش نسبت به استیک قطور تر بوده و وظیفه آن، نگه داری و کنترل حرکات عمودی در باکت بیل مکانیکی است.
بر روی بوم بیل‌های مکانیکی هیدرولیکی، یک عدد سیلندر هیدرولیکی نصب شده است تا بخشی از انرژی موجود در موتور بیل بتواند به سرعت به باکت بیل منتقل شود.
از آنجایی که نمی‌توان از هر نوع بومی‌برای هر نوع بیل مکانیکی استفاده کرد، قبل از خرید بوم مورد نظر خود باید از مشخصات بیل خود و ابزارآلات هماهنگ با آن اطلاعات مناسب را کسب کنید. به طور مثال، اگر از اندازه بوم بیل مکانیکی نامناسب استفاده کنید، احتمال واژگونی بیل شما در هنگام بلند کردن بار چندین برابر می‌شود و در صورت بروز حادثه باید به فکر تعمیر بیل مکانیکی خود باشید.

انواع بوم بیل مکانیکی

استفاده از بوم غیر استاندارد برای بیل مکانیکی شما می‌تواند باعث آسیب رساندن به خود بیل و راننده آن گردد. انواع بوم‌های موجود در بازار را بر اساس اندازه طول بوم بیل مکانیکی به دو دسته زیر تقسیم بندی می‌کنند:

1. بوم بلند: بوم‌هایی هستند که چندین برابر بوم‌های کوتاه بوده و به سه دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند:

  • بوم بلند کار در عمق: بوم این نوع بیل در ابتدای خود دارای انحنایی کوچک می‌باشد و به دلیل همین انحنا، به این بوم‌ها بوم گردن غازی نیز می‌گویند. همانطور که نام آن‌ها مشخص است، این بوم‌ها برای گود برداری و کار در عمق مناسب تر هستند.
  • بوم بلند کار در ارتفاع: در این نوع بوم‌ها، گردن غازی یا همان انحنای ابتدایی وجود نداشته و بنابراین فقط برای کار در ارتفاع مناسب هستند.
  • بوم تلسکوپی: قضیه این بوم‌ها کاملا از دیگر مدل‌ها جدا است!استفاده از این نوع بوم برای مناطقی که کار با بوم‌های رایج دشوار است و حرکت دادن آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود بسیار کارآمد است و بهره وری را افزایش می‌دهد. محل نصب این نوع بوم با دیگر مدل‌ها کاملا متفاوت بوده و بر روی بیل‌های مکانیکی خاصی نصب می‌شوند.

2. بوم کوتاه: همان بوم‌های معمولی و کاربردی روزانه هستند که برای گود برداری خانه‌های کوچک و عملیات عمرانی ساده استفاده می‌شوند. تنها عامل تفکیک کننده بوم‌های کوتاه از یکدیگر، تعداد حفره‌های درون بوم و فاصله بین هر حفره است. اگر نمی‌دانید که از بین این مدل‌های کوتاه باید کدام را انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید، بروشور بیل مکانیکی خود را مطالعه کنید تا از مدل بوم بیل مکانیکی هماهنگ با بیل شما اطمینان داشته باشد. این اطلاعات معمولا در صفحات آخری کاتالوگ و یا بروشور بیل مکانیکی شما نوشته می‌شود.

سخن پایانی

تمام ‌نیرو و انرژی که نیاز است تا شما بتوانید باکت را هدایت و کنترل کنید، از بخش بوم بیل مکانیکی شما صورت می‌گیرد و بنابراین انتخاب یک بوم مناسب برای فعالیت و بیل مکانیکی شما دارای اهمیت بسیار زیادی است.در این مقاله سعی کردیم تا با معرفی بوم‌ها و انواع‌ آن، مسیر شما را در انتخاب بوم مناسب هموارتر کنیم.

 

 

 

 

نوشتهٔ پیشین
پرشر سوئیچ و انواع آن
نوشتهٔ بعدی
موارد احتیاطی هنگام حرکت در سراشیبی با بیل مکانیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با ما